Jdi na obsah Jdi na menu
 


Životopis Lady Gaga

27. 1. 2011

Lady Gaga je americká zpěvačka, skladatelka, textařka, návrhářka, klavíristka, herečka, tanečnice a režisérka. Její pseudonym vznikl od hitu skupiny Queen - Radio Ga Ga. K lednu 2011 prodala už celosvětově necelých 16.000.000 desek a 55.000.000 singlů, což je v dnešní době pirátství a vypalovaček celkem slušné číslo, vyhrála plno významných hudební cen včetně Grammy nebo v USA více známé MTV Video Music Awards. 

gagaface3.jpg

Lady Gaga byla ovlivněna plno hudebními styly, mezi ně se počítá například glamrock, rock'n roll, electro atd. Mezi své vzory si Gaga určila už od malička legendární Beatles, později výše zmiňovanou skupinu Queen, krále popu Michaela Jacksona, Madonnu a v neposlední řadě Britney Spears. Gaga o sobě prohlásila, že podle ní je móda polovina hudby, jak je vidět tak u Lady to tak opravdu je, protože neexistuje snad fotografie z posledních let, kde by na sobě Gaga měla normální a běžné oblečení.

 

1986 - 2004

Lady Gaga se narodila 28.března 1986 v New Yorku pod jménem Stefani Joanne Angelina Germanotta rodičům Josephovi a Cynthii Germanottovým. Od 4 let se učí hrát na klavír a ve 13-ti složila svou první baladu a už ve 14-ti začala vystupovat po nocích v různých klubech. Ještě dříve však byla přijata na římsko-katolickou školu Convet of the Sacred Heart na Manhattanu v New Yorku. Později se dostala na prestižní uměleckou vysokou školu umění, kam chodily i sestry Hiltonovi (Paris Hilton, Nicky Hilton). V 17-ti však zjistila, že je ve škole napřed kvůli větším uměleckým vlohám a ze školy odešla, protože se chtěla věnovat hudební kariéře. Zajistila si vlastní byt, nájem však platil její otec pod podmínkou, že když se neprosadí, tak se vrátí do školy. Gaga začala tančit v klubu Lower East Side, brát drogy a tančit burlesku. 

 

2005 - 2007

Gaga původně podepsala smlouvu s Def Jam Records když jí bylo 19, ale hudební firma působila jen tři měsíce. Krátce po krachu společnosti jí objevil hudební producent RedOne. První song, který jí pomohl vytvořit, byl song Boys Boys Boys, podle slov RedOna takový mix Girls Girls Girls od Motley Crue a T.N.T. od AC/DC. Lady Gaga dále tančila v Lower East Side, kde už měla stálé místo i se svou novou kapelou Stefani Germanotta Band . V té době také chodila do studia pracovat na písničkách s producentem Robem Fusarim, který později vymyslel pseudonym Lady Gaga. Začala vystoupat v dalších klubech např. Mercury Lounge, The Bitter End, Grandmaster Street. Stefani začala používat svůj pseudonym Lady Gaga. V Roce 2007 vystoupila poprvé před velkým publikem na festivalu Lollapalooza spolu s kamarádkou Lady Starlight, vytvořily tak Lady Gaga and Starlight show. Koncert na festivalu měl kladné recenze, jen Gaga měla menší problém s policíí, která jí obvinila z odhalování na veřejnosti a později jí i zatkla, ale nakonec vše dobře dopadlo. Při vystoupení v klubu si jí všiml nejmenovaný vyhledavač hudebních talentů a zařídil ji smlouvu u nahrávací společnosti Sony/ATV, kde skládala songy pro Pussycat Dolls, Britney Spears, Fergie a New Kids on the Block. Rapper a zpěvák Akon objevil její hudební talent, když odcházel domu ze studia, zrovna když si Gaga zpívala píseň, kterou právě složila. Akon jí zařídil nahrávací smlouvu u Interscope Records a Lady Gaga mohla začít pracovat na svém debutovém albu. 

 

2008-dnešek

Gaga od roku 2008 pracovala v Los Angeles na nahrávání svého debutu, který později pojmenovala The Fame. Album sklízelo pozitivní reakce, na první příčky se vyšplhalo ve Velké Británii, Kanadě, Rakousku, Německu, Švýcarsku a Irsku, do Top-5 se dostalo v Austrálii, USA a patnácti jiných zemích. Celosvětově se The Fame do dneška prodalo kolem 14.000.000 kusů. První singl Just Dance se dostal na první příčky v šesti zemích, později byl nominován na cenu Grammy na Nejlepší taneční nahrávku. Následující singl Poker Face byl ještě úspěšnější, dostal se na vrchol více než ve dvaceti zemích a popularita Lady Gaga rostla. Začala vystupovat na turné spolu s New Kids on the Block a pak kvůli úspěchu vymyslela vlastní turné s názvem The Fame Ball Tour. Gaga získává ceny na MTV Video Music Awards za video Paparazzi - Nejlepší speciální efekty, Nejlepší umělecké pojetí a pak ještě Gaga samotná získala cenu jako Objev roku 2009. Nastává doba nového alba The Fame Monster (dále TFM), původně mělo jít o reedici alba The Fame, ale vydavatelství usoudilo, že TFM obsahuje příliš mnoho songů a má vyšší prodejní cenu než běžné reedice, tak původní reedici určili jako nové samostatné studiové album. První singl Bad Romance se vyšplhal na první místa více jak ve dvaceti zemích, jen zajímavé je, že v USA Bad Romance nikdy neobhájilo první místo, ale vždy jen druhé nebo horší. Druhý singl Telephone už nebyl tak úspěšný i když se jedná o duet se slavnou zpěvačkou Beyonce, na první místa se dostal v devíti zemích. Videoklip byl později označen za nejlepší videoklip roku 2010, téma skoro deseti minutového klipu je téměř filmové - Gaga je zatčena a odvezena do věznice za vraždu svého přítele (viz. videoklip Paparazzi), Beyonce zaplatí kauci a Gaga vysvobodí, spolu pak jedou do bistra uprostřed pouště a tam smrtelně otráví všechny zákazníky. Lady Gaga zahajuje výroční ceny Grammy vystoupením s Eltonem Johnem a později získává několik vedlejších cen. Gaga se setkává s anglickou panovnicí Alžbětou II., sama královna si jí pozvala na svou show Royal Variety, kde Gaga zazpívala song věnovaný svému otci - Speechless. Gaga od konce roku 2009 do poloviny roku 2011 jede turné The Monster Ball, které 17.11. 2010 bylo k vidění i u nás. Turné se řadí mezi nejúspěšnější všech dob.

Gaga se připravuje na třetí studiové album Born This Way, které prý bude hymnou naší generace a nám fanouškům nedá spát. Slibuje prvky metalu a rocku, potvrzeno je pár skladeb z alba - titulní Born This Way (Lady Gaga ho poprvé představí na Grammy), You and I (pomalá balada s prvky rocku, která připomíná styl Eltona Johna), Sheisse (Gaga zveřejnil pouze zremixovanou část songu, ale už teď sklízí píseň kladné recenze i když neobsahuje refrén), Edge of Glory (Znám je pouze název songu). Gaga slibuje, že nové album nás posune o úroveň výš a změní se populární hudba, tak uvidíme co z toho bude. 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 15758
Měsíc: 122
Den: 6